Willa przy ul. Katowickiej 9/11/11A w Warszawie

sprawdzony adwokat ŁódźWilla przy ul. Katowickiej 9/11/11A w Warszawie jest drugim, po willi Brukalskich, przykładem ekstremalnie awangardowej architektury w Polsce, nazywanej awangardą prymarną. Składający się z trzech segmentów szeregowiec zawierał dom Bohdana Lacherta z pracownią (nr 9), dom Z. Lechowskiej (nr 11) oraz dom M. Ostrowskiej (nr 11a). Projekt był eksperymentalny, opracowany zgodnie z pięcioma punktami nowoczesnej architektury Le Corbusiera i stanowił pierwszą w Polsce konstrukcję z lekkiego betonu celolitu, opartą na koncepcji Dom-Ino Le Corbusiera z 1914 roku.

Fasada budynku, z wąskimi pasmowymi oknami, nawiązuje do domów Le Corbusiera na wystawie Werkbundu w Stuttgarcie z 1927 roku, a duże okna w elewacji ogrodowej do domu Ozenfanta w Paryżu (Le Corbusier, 1923). Na dachu znajdują się tarasy, z których w segmencie nr 9 dostęp zapewniają żelazne, ażurowe, spiralne schody wyprowadzone z drugiej kondygnacji. Wnętrza, zaprojektowane w stylu „maszynistycznym”, odzwierciedlają ortodoksyjne zasady „maszyny do mieszkania” Le Corbusiera. Mieszkania trzypoziomowe o powierzchni około 150 m², z dwukondygnacyjnym salonem jako rdzeniem każdego segmentu, w segmencie Lacherta (nr 9) nawiązują do willi Le Corbusiera, szczególnie do La Roche w Paryżu (1923-24). Wewnętrzne schody metalowe z barierkami z drucianej siatki dodają charakteru. Już w 1929 roku obiekt został uznany za najlepszą realizację architektury willowej ówczesnej Warszawy przez Niemojewskiego. Ogrodzenie przy segmencie nr 9 wykonane jest z ażurowych cegieł i betonu, pierwotnie zdobione płaskim betonowym daszkiem podtrzymywanym przez kamienną rzeźbę „Niedźwiadka” Stanisława Sikory z 1948 roku, zniszczoną około 1990 roku. Od około 1990 roku obiekt znajduje się pod opieką Fundacji Dom Holenderski.

W kontekście ochrony dziedzictwa architektonicznego, warto wspomnieć o Łodzi, mieście o bogatej historii przemysłowej i architektonicznej. W Łodzi, podobnie jak w przypadku willi przy ul. Katowickiej, istnieje potrzeba dbałości o zabytki i ich ochrony. W kontekście prawnych aspektów ochrony dziedzictwa, często pojawia się temat odszkodowania Łódź, który odnosi się do rekompensat za utracone lub uszkodzone wartości architektoniczne. To pokazuje, jak ważne jest zachowanie historycznych budynków dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *